Modułowy, 10-piętrowy blok wybudowany w 28 godzin

Chiny w wielu dziedzinach są pionierami, szczególnie jeżeli chodzi o nowoczesne technologie. Nie inaczej jest w branży budowlanej, czego dowodem jest powstały ostatnio w bardzo krótkim czasie 10-piętrowy budynek. Wszystko było możliwe dzięki zastosowaniu prefabrykacji, która cieszy się coraz większą popularnością.
10- piętrowy blok

Rozwój innowacyjnych technologii w budownictwie nieustannie stwarza nowe możliwości. Pozwala nam budować coraz wyżej i coraz szybciej. Prefabrykowany, modułowy system umożliwił wzniesienie 10-piętrowego budynku mieszkalnego w nieco ponad dobę, a dokładnie 28 godzin i 45 minut. Całe przedsięwzięcie zostało uwiecznione, a film je przedstawiający, natychmiast zdobył popularność w sieci.

Przedsiębiorstwo z ważną misją

BROAD Group zajmuje się nie tylko zrównoważonym budownictwem, ale również klimatyzatorami, systemami filtrowania i monitorowania jakości powietrza oraz projektami i budową bloków grzewczo-energetycznych. Rozwiązania technologiczne BROAD mają za zadanie realnie wpływać na poprawę jakości środowiska, w którym żyjemy. Potwierdza to misja firmy wyrażająca się w haśle „o przyszłość ludzkości”. Wszystkie projekty BROAD Group skupiają się na zapewnieniu efektywności energetycznej, oszczędności materiałów i trwałości, a ich rozwiązania technologiczne zawsze są oryginalne i innowacyjne. Firma powstała w 1988 roku w chińskim mieście Changsha i stale się rozwija. Zatrudnia już ponad 3000 osób i sprzedaje swoje produkty w 80 krajach. 

Ekspresowy budynek

Tak szybkie powstanie budynku jest możliwe dzięki zastosowaniu prefabrykowanego systemu Living Building, stworzonego przez BROAD Group. Poszczególne moduły są wykonane ze stali nierdzewnej i już w fabryce są wyposażane w niezbędne instalacje takie jak okablowanie czy system wentylacyjny. Wymiary pojedynczego modułu są zbliżone do wielkości kontenera transportowego, co zapewnia łatwy transport gotowych części na plac budowy. Na miejscu moduły są układane i przykręcane, a po podłączeniu do odpowiednich przyłączy budynek jest gotowy do powitania pierwszych mieszkańców. Oczywiście tym razem było to doświadczenie, które swym krótkim czasem realizacji miało przykuć uwagę jak największej ilości osób. Do tego przedsięwzięcia została zaangażowana nieprzeciętna ilość ludzi i sprzętu. W normalnych warunkach wszystko trwałoby dłużej, jednak zastosowanie gotowych prefabrykowanych modułów z pewnością skraca czas budowy. System ma również inne plusy takie jak trwałość, odporność na trzęsienia ziemi oraz mobilność i elastyczność – w każdej chwili budynek można zdemontować, przenieść lub rozbudować. Jak zapowiada firma prefabrykowany system ma naprawdę ogromny potencjał, można go wykorzystać do budowy wieżowców o wysokości nawet 200 pięter. Może on pełnić nie tylko funkcję mieszkaniową ale w tej technologii mogą powstawać również akademiki, hotele czy szpitale. 

Źródło: BROAD Group

Prefabrykacja – współczesny trend w budownictwie

Prefabrykacja zaczęła się intensywnie rozwijać po II wojnie światowej, kiedy potrzebowano szybkiego i taniego budownictwa mieszkaniowego, aby odbudować zniszczone miasta i odpowiedzieć na zachodzące przemiany społeczne. Pomimo, że od tego czasu minęło prawie sto lat, te dwa problemy nadal są nam dobrze znane. Dzisiaj każdy chce, żeby było szybko i tanio. Prefabrykacja modułowa odpowiada na te potrzeby i pozwala na znaczne skrócenie czasu wykonywania inwestycji oraz zmniejszenie zatrudnienia pracowników na budowie. Dzięki temu koszty spadają. Dodatkowym atutem jest także wysoka jakość i precyzja elementów powstających w fabrykach, a nie na placu budowy. To wszystko powoduje, że popyt na budownictwo modułowe stale rośnie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Kolorowe pawilony w Toronto

Następny post

Winnica wtapiająca się w skalistą scenerię w południowej Francji

Powiązane posty
Most 3d w przygotowaniach do montażu

Budowa mostu 3D w Amsterdamie

Technologia druku 3D cieszy się coraz większą popularnością. Już nie tylko przedmioty codziennego użytku lub sprzęt medyczny — trójwymiarowe drukowanie ogarnęło także świat architektury. Jedną z najnowszych propozycji jest budowa mostu 3D w Amsterdamie.
Więcej