Winnica Les Davids w Prowansji-Alpach-Lazurowym Wybrzeżu idealnie dopasowała się do otaczającego ją skalistego krajobrazu. Nowoczesna forma budynku harmonizuje z niezwykłymi widokami, jednoznacznie obrazując tezę, że dobra architektura wtapia się w naturę, zamiast z nią konkurować.
Projekt łączący się z otoczeniem
Nowa francuska winiarnia została zaprojektowana przez firmę Marc Barani Architects na zamówienie inwestorki Sophie Le Clercq, która produkcją wina zajmuje się już od 20 lat. Budynek położony jest u podnóża niewielkiej góry. Wykonano go z betonu w kolorze ochry, w piaskowej barwie pasującej do otaczającej go doliny. Okna są usytuowane w taki sposób, aby jak najbardziej otwierać widok na okolicę i dodawać jej lekkości. Za przeszkleniami są prezentowane betonowe beczki. Tym samym widoczne na zewnątrz winorośla łączą się z kadziami, obrazując proces produkcji.
Lepsze stopienie z naturalną tkanką to efekt zaprojektowania bryły budynku jako niskiej i płaskiej, ale rozległej. Kształt kojarzy się ze starożytnymi mastabami, ale ma w sobie coś ponadczasowego, ponieważ prostota nigdy nie wychodzi z mody. Minimalistyczną formę przełamuje nieco zadaszony taras, stworzony do degustowania na nim wina. Z daleka wygląda on jak nacięcie na skale, zapraszające, aby schować się w jego przyjemnym chłodzie. Główną dekoracją w środku jest ogromny ceramiczny fresk belgijskiego artysty Yvesa Zurstrassena, znajdujący się w korytarzu prowadzącym do lady degustacyjnej. Czerwona kolorystyka stanowi mocny kontrast i nawiązuje do barwy produkowanych na miejscu trunków.
Ponieważ winiarnia ma przede wszystkim użytkowy charakter, projektant pracował także nad tym. Odbiór winogron i napełnianie kadzi odbywa się na górze, produkcja i sprzedaż na parterze, natomiast magazynowanie — w piwnicy. Wszystko dla wygody pracowników. Udało się połączyć grawitacyjny proces produkcji wina z formą architektury odnajdującej się w swojej przestrzeni. Ciężar konstrukcji zgrabnie nawiązuje do procesu produkcji alkoholu z winogron. Poza pomieszczeniami służącymi do odbioru zebranych winogron oraz przygotowania, dojrzewania i butelkowania wina, w winnicy znalazł się również sklep oraz sala degustacyjna otwarte dla odwiedzających.
Sensualne doświadczenie
Barani starał się zmaksymalizować doświadczenia degustatorów alkoholu, wprowadzając ich w neutralne tło, gdzie ich zmysły nie będą rozpraszane nadmiarem bodźców. Prostota i finezja kształtów doskonale korespondują z roztaczającym się widokiem na pofalowaną dolinę. To natura gra tutaj pierwsze skrzypce. Degustując wino w takim miejscu można na własnej skórze poczuć, jakie jest jego pochodzenie. To niecodzienne doświadczenie.
Budynek jest bardzo duży, ma aż 2130 m2, i do tego jest solidnie osadzony w piaskowym otoczeniu. Jednak mimo tego jest w nim coś bardzo subtelnego i eleganckiego. Niewątpliwie stapia się z tłem i jasno podkreśla swoje przeznaczenie, co dodaje mu kunsztowności.
-
Design9/10 Rewelacyjny
-
Funkcjonalność8/10 Bardzo dobry
-
Wykonanie8/10 Bardzo dobry