Jakie kwiaty i rośliny do ogrodu zimowego będą najlepsze?

Zastanawiasz się, jakie kwiaty do ogrodu zimowego będą odpowiednie? Rośliny, które umieścisz w swoim zimowym ogrodzie powinny wyglądać pięknie przez cały sezon. Zanim zdecydujesz się na konkretną roślinność, koniecznie sprawdź warunki nasłonecznienia oraz częstotliwość podlewania wymaganą dla danego typu kwiatów i innych roślin.
Roślina w zimowej scenerii

Do domowego ogrodu zimowego, możesz wybrać zarówno egzotyczne rośliny, jak i typowo polskie. Najpopularniejsze rośliny do ogrodu zimowego znajdziesz przede wszystkim w sklepach internetowych oraz w lokalnych kwiaciarniach w swojej miejscowości. Miejsce wypełnione po brzegi tropikalnymi roślinami, wysoka temperatura pomieszczenia oraz ograniczone ilości światła – to główne cechy, jakimi wyróżniają się domowe ogrody zimowe.

Rośliny do oranżerii w wystawie południowej

Zanim zdecydujesz się założyć własny ogród zimowy, koniecznie oceń warunki nasłonecznienia w konkretnie wybranych miejscach. Warunki panujące w ogrodzie zimowym powinny być dopasowane do potrzeb konkretnych roślin. W przypadku wystawy południowek, zadbaj o to, aby znajdowały się w niej roślinki ciepłolubne. Dzięki temu rośliny powinny przepięknie rosnąć zarówno zimą, jak i latem. W oranżerii południowej, możesz zastosować takie odmiany roślin, jak:

  • Męczennice,
  • Kalatee,
  • Oleandry,
  • Szeflery,
  • Koleusy.

Ciepłolubne są także rośliny egzotyczne takie, jak palmy, cytrusy oraz inne rośliny pochodzące z tej samej strefy klimatycznej. Inne rośliny, które zdecydowanie warto posadzić w zimowych ogrodach, to: bambusy, palmy i inne rośliny, które nie potrzebują obfitego podlewania, dużej wilgotności i nasłonecznienia.

Nieogrzewany ogród zimowy – jakie rośliny wybrać?

Uprawa roślin w ogrodzie zimowym bez ogrzewania jest dość trudna. W tym przypadku warto wybrać rośliny, które lubią nieco niższe temperatury w przedziale od 10 do 18 stopni Celsjusza. Warto dodać, że gatunki przechodzące w spoczynek na sezon zimowy, możesz bez problemu postawić w miejscach położonych od strony południowej w nieogrzewanym ogrodzie zimowym. Zimowa oranżeria bez ogrzewania będzie świetnie wyglądać i cudnie rosnąć, jeśli wybierzesz do niej: storczyki, bluszcz pospolity i inne rośliny potrzebujące do życia niższych temperatur.

Zimowy ogród – rośliny niskie czy wysokie?

Piętra roślinne mają ogromne znaczenie, gdyż każde z ich będzie zupełnie inaczej nasłonecznione w zależności od wybranych stron świata, do których są skierowane. Mikroklimat ogrodu zimowego powinien mieć charakter stały, co oznacza, ze poziom wilgotności oraz temperatury nie powinny się zmieniać. Rośliny do ogrodu zimowego, które wolą ciepło, czyli temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza, to takie, jak:

  • Chameodra,
  • Figowiec,
  • Róża Chińska.

Warto też wziąć pod uwagę wszelkiego rodzaju pnącza, begonie oraz męczennice, które doskonale dopełniają oranżerię zimowego ogrodu. Kategorie roślinności do ogrodów zimowych dzielą się nie tylko na ciepło i zimnolubne, ale także na rzędu wysokiego, średniego i niskiego. Warto zainwestować we wszystkie typy roślinności, aby zimowy ogród wyglądał przepięknie o każdej porze roku.

Jak zrobić zimowy ogród? Krok po kroku

Jeśli decydujesz się na założenie ogrodu zimowego, koniecznie weź pod uwagę to, jaka ilość światła słonecznego będzie wpadać do ogrodu. Rośliny, które w przyszłości będą najniższe powinny znajdować się w ogrodzie zimowym o wystawie wielowarstwowej w najniższym rzędzie. Zanim zdecydujesz się na ogród zimowy, musisz zadbać o:

  • odpowiedni system usuwania pary wodnej z wnętrza ogrodu,
  • właściwą temperaturę, która będzie dostosowana do potrzeb wybranej roślinności,
  • stwórz odpowiednio dużo miejsca, które pozwoli na wzrost i uprawę roślinności bez żadnego problemu,
  • jeśli nie masz dużo czasu na zajmowanie się ogrodem, wybierz rośliny ciepłolubne.

Wybierając rośliny kieruj się nie tylko ich wyglądem, ale i tempem ich wzrostu. Te, które potrzebują jak najwięcej światła słonecznego będą rosnąć najszybciej. Promienie słoneczne są bowiem naturalnym składnikiem odżywczym praktycznie dla każdej rośliny.

Czy warto stworzyć ogród zimowy?

Nie masz doświadczenia w dobieraniu roślin, ale chcesz stworzyć przepiękny ogród zimowy, gdzie rośliny będą mieć jednocześnie dostęp do światła dziennego? Poznaj najpopularniejsze gatunki roślin, które najlepiej nadają się do uprawy w zimowych ogrodach. Zadbaj też o to, aby rozmieszczając rośliny zapewnić im odpowiednio dużo miejsca. Tworząc własny ogród zimowy będziesz mieć nie tylko dostęp do przepięknej roślinności przez cały rok, ale także poprawisz mikroklimat w domu lub w mieszkaniu.

Tworząc idealny ogród zimowy, musisz pamiętać o tym, aby wybrać idealne miejsce dla każdej rośliny. Ułożenie ogrodu względem stron świata może okazać się kluczowe. W ogrodach zimowych położyć od strony południowej zawsze będzie nieco mniej światła, aniżeli w innych oranżeriach ogrodowych. Podsumowując – warto stworzyć przepiękny ogród zimowy w stylu azjatyckim, japońskim lub jakimkolwiek innym. Wystarczy, że zapewnisz roślinom niezbędne warunki do wzrostu, czyli właściwy poziom nasłonecznienia oraz wilgotności powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Nowoczesna przestrzeń coworkingowa w Ałmatach

Następny post
Wnętrze w jesiennych klimatach z szyszkami i świeczkami na stylowym stoliku

Jesienna Paleta Kolorów w Wnętrzach: Tworzymy Ciepłą i Przytulną Atmosferę

Powiązane posty

Sunseeker – Nowatorski projekt latarni zasilanej energią słoneczną

O zaletach z korzystania z energii słonecznej nie trzeba wiele mówić. Ilość osób, która decyduje się jej używać rośnie z roku na rok. Wiele osób prywatnych, jak i przedsiębiorców inwestuje w farmy fotowoltaiczne. Fotowoltaika to brak odpadów i emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Każdego roku elektrociepłownie zużywają tony paliw kopalnych i produkują zanieczyszczenia, które dostają się bezpośrednio do atmosfery.
Więcej
Projekt słupka PARO w praktyce

Polski projekt innowacyjnych słupków miejskich PARO

Naukowcy przestali się spierać o to, jak ważna jest dzisiaj ochrona środowiska, a zaczęli spory na temat tego, czy jeszcze możemy coś zrobić, czy już dzisiaj jest za późno i katastrofa naszej cywilizacji jest nieunikniona. Świadomość jest coraz większa i coraz więcej robimy dla ochrony środowiska, ale z pewnością ciągle za mało.
Więcej