Rośliny samodzielnie dostarczają sobie pokarmu — w tym celu przeprowadzają proces fotosyntezy. Pozostałe niezbędne dla siebie składniki pobierają z gleby. Z tego powodu tak ważne jest zadbanie o ich prawidłowe zasilenie. Nawet dobrej jakości gleba potrzebuje dodatku nawozów. Nawożenie najlepiej jest przeprowadzić na wiosnę, kiedy ogrodowe rośliny budzą się do życia i mają najwyższe wymagania pod względem zasobów mineralnych.
Kategorie nawozów do ogrodu
Obecnie nie ma żadnego problemu z zakupem nawozów ogrodniczych. Wręcz przeciwnie, od nadmiaru możliwości może zakręcić ci się w głowie. Można je podzielić na kilka kategorii, na przykład na nawozy w granulacie, płynne albo w formie żelowej. Pod względem zawartości składników odżywczych podział przebiega na linii nawozów jedno- oraz wieloskładnikowych. Nawozy jednoskładnikowe sprawdzą się, jeżeli doskonale wiesz, czego brakuje twoim kwiatom czy warzywom. Istnieją także nawozy “zwykłe” działające krótko albo o wydłużonym działaniu.
Nawozy mineralne o przedłużonym działaniu
Bardzo popularną kategorią są nawozy mineralne o przedłużonym działaniu. Jedno zasilenie jest w stanie skutecznie działać przez okres od 100 do nawet 180 dni. Są to nawozy kompleksowe, które dostarczają wszelkich niezbędnych w sezonie wegetacyjnym składników mineralnych. Przedłużone uwalnianie jest uzyskiwane dzięki zabezpieczeniu granulatu specjalną otoczką (siarkową lub inną) albo na przykład przez wykorzystanie trudniej rozpuszczalnych związków chemicznych. Pod wpływem wilgoci w glebie zaczynają powoli się do niej uwalniać. Korzyścią ze stosowania nawozów mineralnych o przedłużonym działaniu jest z pewnością mniejsze ryzyko przenawożenia. Dawka składników, chociaż oczywiście zwiększona, jednak rozłożona jest na dłuższy czas. Dodatkowo imponuje wchłanialność tego rodzaju preparatów — ponad 70% składników jest przyswajanych przez roślinę. Wydaje ci się, że to niewiele? W przypadku nawozów jednoskładnikowych są to rezultaty na poziomie 30%, tak więc różnica jest znacząca.
Nawożenie jest szczególnie istotne w przypadku trawników. Odpowiednie wprowadzenie nawozu w warstwy gleby, z których składniki mineralne pobierają trawy, wymaga sporo pracy. Dlatego na wiosnę, kiedy darń jest zmęczona po zimie i może wykazywać objawy chorobowe, sięgnij po nawóz uwalniający się przez 6 miesięcy. Dzięki temu wykonasz tylko jedną pracę i zaoszczędzisz sporo czasu. Krócej działające nawozy do 100 dni są przeznaczone do murawy w dobrej kondycji, której jednak zawsze przyda się zasilenie. Za ich sprawą trawa nie będzie żółkła, nie pojawią się wyłysienia ani nie będzie przyrastać w nienaturalnym tempie. To istotne, jeżeli nie masz czasu na częste koszenie. Są także nawozy specjalistyczne, na przykład takie, które stosuje się przy zakładaniu trawnika albo robienia dosiewek, których zadaniem jest wzmocnienie korzeni traw. Innym rodzajem nawozów do trawnika są te, które zapobiegają pojawieniu się na nich chwastów i grzybów.
Nawozy krótkodziałające
Zwykłe nawozy stosuje się kilkukrotnie w sezonie, ze względu na ich szybki proces rozpuszczania. Jednak także w ich przypadku koniecznie kieruj się ściśle kalendarzem ogrodnika. Pierwsze nawożenie (w zależności od warunków pogodowych) przeprowadź w kwietniu, a ostatnie — w lipcu. W tym czasie swój ogródek nawozić możesz 2-3 razy.
Nawozy jesienne
Nawozy jesienne, w przeciwieństwie do tych stosowanych wiosną, zawierają minimalne dawki azotu. Ten pierwiastek chemiczny jest odpowiedzialny za pobudzenie rośliny do wzrostu. W chłodniejszej części roku jest to bardzo niekorzystne. Jesienią rośliny powinny stopniowo przyzwyczajać się do obniżania temperatury i trudów zimowania. Pobudzenie do wzrostu mogłoby doprowadzić na przykład do ich przemarzania.
Nawozy jesienne do iglaków mają za zadanie zagęszczenie soków we wnętrzu rośliny, przez co dobrze zabezpieczają je przed mrozami i chronią przed brązowieniem.
Nawozy naturalne
Koniecznie wypróbuj także nawozy naturalne. Jednym z bardziej polecanych, i to do wszystkich ogrodowych roślin, w tym trawnika, jest biohumus. Produkcja biohumusu odbywa się jako efekt uboczny hodowli dżdżownicy kalifornijskich. Trawią one martwą materię organiczną, a następnie ją wydalają. Właśnie pozyskiwane w ten sposób odchody są następnie wykorzystywane do wytwarzania bardzo odżywczego nawozu w pełni naturalnego. Jest on sprzedawany w formie granulek oraz bardzo wygodnej formie płynu, który rozcieńcza się w wodzie do podlewania roślin. Główną korzyścią ze stosowania biohumusu jest brak możliwości przenawożenia, co jest bolączką początkujących ogrodników. Wysoka wartość nawozowa sprawia, że jest on stosowany także w uprawach ekologicznych. Regularne podlewanie roślin biohumusem poprawia właściwości gleby.
Innym naturalnym nawozem, który można kupić albo zrobić samodzielnie, jest kompost. Wymaga to posiadania kompostownika (gotowego albo zrobionego samodzielnie) o różnej wielkości dopasowanej do wymiarów swojego ogródka. To w nim zachodzi proces tlenowego rozkładu przez mikroorganizmy odpadów roślinnych i zwierzęcych. Główną zaletą jego stosowania jest wzbogacenie gleby w próchnicę i jej rozluźnienie, co sprzyja wszystkim roślinom.
Jaki nawóz wybrać?
Dobierając nawóz najlepiej stosuj się do specjalnych wymagań konkretnych roślin. Inne zapotrzebowanie pod tym względem będzie miała róża, a inne — iglaki. Nic zatem dziwnego, że w sprzedaży jest wiele nawozów z kompleksem odżywczym przygotowanym pod konkretny gatunek. Są jednak rośliny mniej wymagające i dla nich najlepiej zaopatrz się w nawóz uniwersalny.
Nawóz dobierz także pod kątem sposobu jego aplikacji, by było to wygodne i wydajne. Nawozy sypkie możesz stosować tam, gdzie jest możliwe wymieszanie ich z wierzchnią warstwą gleby. Rozsyp je w ilości zalecanej przez producenta w odległości kilku centymetrów od pnia lub łodygi. Taki sposób jest szczególnie wygodny na rabatach albo pod pojedynczymi iglakami. Granulki stosuje się także na trawnik, korzystając w tym celu z rozsiewacza ułatwiającego proporcjonalne ich rozsypanie. Są one jednak dość nietrwałe i ich stosowanie powinieneś powtarzać co miesiąc. Rośliny nie pobierają również wszystkich zawartych w nich składników, a część jest bezpowrotnie tracona w głębszych warstwach ziemi. Przekroczenie zalecanej dawki może dać efekt żółknięcia, szczególnie widocznego na trawnikach.
Nawozy płynne lepiej nadają się na wszelkiego rodzaju rabaty, gdzie dostęp do gleby jest utrudniony, na przykład wyłożonych agrowłókniną lub wysypanych kamykami. Stosuje się je podczas podlewania, mieszając je w konewce w odpowiednich proporcjach z wodą. Niektóre preparaty są dolistne, wówczas wykonuje się oprysk. Dotyczy to szczególnie drzew oraz krzewów. Takie preparaty są bardzo szybko wchłaniane. W okresie wegetacyjnym używa się ich co kilka — kilkanaście dni. Zwiększa to ryzyko przenawożenia, szczególnie jeżeli nie dobierzesz właściwych proporcji albo nie sprawdzisz trafnie rzeczywistych potrzeb rośliny.
-
Design7/10 Dobry
-
Funkcjonalność7/10 Dobry
-
Wykonanie7/10 Dobry