Ptaki zasiedlające miasta

Wiele dzikich ptaków przystosowało się do życia w mieście, blisko ludzi. Ich domem stały się miejskie parki, zieleńce, a nawet osiedla mieszkalne i przydomowe ogrody.

Wiele dzikich ptaków przystosowało się do życia w mieście, blisko ludzi. Ich domem stały się
miejskie parki, zieleńce, a nawet osiedla mieszkalne i przydomowe ogrody. Stało się tak, ponieważ miasto jest dla ptaków miejscem stosunkowo bezpiecznym – mają duży dostęp do pokarmu, rzadko spotykają tu groźne drapieżniki i mogą znaleźć wiele miejsc do gniazdowania. Ptaki zasiedlające miasta są dla nas sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami, dlatego powinniśmy wiedzieć jak o nie zadbać.

Żródło: zielonyogrodek.pl


Latem pożywieniem ptaków stają się przede wszystkim owady. Dlatego obecność ptaków gwarantuje nam zmniejszenie populacji szkodników, które niszczą nasze rośliny. Dodatkowo otrzymamy pomoc w walce z komarami. Wyjątkowym gatunkiem jest jerzyk, który w ciągu doby potrafi złapać nawet 20 000 komarów i meszek. Warto więc zimą w odpowiedni sposób dokarmiać ptaki, a wiosną wystawić poidełka i zawiesić budki lęgowe. Należy pamiętać, że wiele gatunków ptaków m.in. jerzyki podlegają ochronie prawnej.


Jak stworzyć dom dla jerzyka


Jerzyki dawniej zamieszkiwały szczeliny skalne w górach, obecnie przystosowane do warunków miejskich, wybierają szczeliny i otwory w wysokich budynkach. Same nie budują gniazd, lecz osiedlają się w bezpiecznych miejscach. Jeżeli więc chcemy umieścić budkę lęgową dla tego gatunku, musimy pamiętać, aby była ona zawieszona wystarczająco wysoko (najlepiej powyżej 2 piętra), powinna mieć niewielki wlot oraz powinna być zorientowana na wschód lub północ. Jerzyki żyją w koloniach, dlatego ważne jest, aby umieścić więcej budek lęgowych w danym miejscu.

Źródło: zielonyogrodek.pl

Warto zamontować budki pod dachem, gdzie będą chronione przed deszczem oraz słońcem. Jeżeli nie ma takiej możliwości, możemy je umieścić po zewnętrznej stronie barierki balkonu. Nowe lokum dla jerzyka powinno mieć określone gabaryty. Jeżeli zdecydujemy się sami zbudować budkę lęgową, powinna mieć ona kształt prostopadłościanu o wymiarach około 14x32x16 cm. Wlot powinien być owalny o wymiarach 3×6 cm i umieszczony 5 cm od dna budki. Możemy również skorzystać z gotowych budek i zakupić je w sklepie. Ich koszt to około 60-70 zł.

  • Design
    8/10 Bardzo dobry
  • Funkcjonalność
    8/10 Bardzo dobry
  • Wykonanie
    8/10 Bardzo dobry
8/10
Total Score
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Nawóz do ogrodu

Następny post

Wyjątkowy dom nad zatoką autorstwa Aidlin Darling Design

Powiązane posty
Roślina w zimowej scenerii

Jakie kwiaty i rośliny do ogrodu zimowego będą najlepsze?

Zastanawiasz się, jakie kwiaty do ogrodu zimowego będą odpowiednie? Rośliny, które umieścisz w swoim zimowym ogrodzie powinny wyglądać pięknie przez cały sezon. Zanim zdecydujesz się na konkretną roślinność, koniecznie sprawdź warunki nasłonecznienia oraz częstotliwość podlewania wymaganą dla danego typu kwiatów i innych roślin.
Więcej