Rośliny odstraszające komary

Ciepły letni wieczór, cisza i spokój, odpoczynek na leżaku w ogrodzie – brzmi jak marzenie. Tą idealną sytuację mogą nam niestety popsuć natarczywe komary. Sposobów aby je odstraszyć jest wiele, jednak najlepsze są naturalne sposoby. Jednym z nich jest posadzenie w swoim ogrodzie roślin, które skutecznie odstraszą komary.
Rośliny w doniczkach

Niektóre gatunki roślin wytwarzają silne olejki eteryczne, które swoim zapachem odpychają komary. Oprócz swoich właściwości zapachowych, rośliny zasadzone w ogrodzie czy na tarasie będą również stanowiły ozdobę. Często to właśnie piękne, kolorowe kwiaty  wydzielają silną woń. Takie naturalne rozwiązanie jest z pewnością przyjemniejsze niż chemiczne kadzidła czy spraye.

Rośliny zielone

Jedną z najpopularniejszych roślin odstraszających komary jest plektrantus. Ta roślina swoim właściwościom zawdzięcza potoczną nazwę czyli komarzyca. Jest roślina wieloletnią, jednak źle znosi niskie temperatury, dlatego najlepiej sadzić ją w doniczkach, a zimą zabierać do domu. Najpopularniejsza odmiana marginatus ma długie zwisające pędy i drobne listki. Najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym i nie lubi nadmiaru wody.

Rośliny, których najczęściej używamy jako przypraw, mogą nas zaskoczyć dodatkowymi właściwościami. Wiele z nich potrafi sprawnie odpędzić krwiożercze owady. Należą do nich często spotykane na naszych kuchennych parapetach bazylia i mięta pieprzowa oraz koper włoski.


Rośliny kwitnące

Lawenda jest popularną rośliną spotykaną w naszych ogrodach i na balkonach. Jej drobne, fioletowe kwiaty wytwarzają piękny zapach.  Niewiele osób wie jednak, że to co podoba się nam, niekoniecznie podoba się komarom. Lawenda jest rośliną wieloletnią, niezbyt wymagającą, preferuje słoneczne miejsca i dorasta do 50cm wysokości.  Wiosną warto skrócić jej pędy.

Wizualnie podobną do lawendy rośliną jest kocimiętka. Również posiada drobne, niebieskie lub fioletowe kwiaty i dorasta do 40 cm. Lubi słońce i dobrze znosi suszę, więc jest łatwa w uprawie. Zapach kocimiętki wabi koty co może być powodem zniszczenia rośliny, ponieważ koty lubią podgryzać młode listki i tarzać się w pędach. 

Równie skuteczną i łatwą w uprawie rośliną jest bodziszek korzeniasty. Rośnie nawet na ubogich glebach i w każdym stanowisku. Można go sadzić zarówno w glebie jak i w donicy. Jego różowo fioletowe kwiaty kwitną długo, a jeżeli po przekwitnięciu pędy zostaną przycięte, bylina zakwitnie jeszcze raz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Siedziba firmy inżynierskiej w Madrycie otoczona jodłami i sosnami

Następny post

Niezwykła instalacja zbudowana z ram okiennych i drzwi

Powiązane posty
Projekt słupka PARO w praktyce

Polski projekt innowacyjnych słupków miejskich PARO

Naukowcy przestali się spierać o to, jak ważna jest dzisiaj ochrona środowiska, a zaczęli spory na temat tego, czy jeszcze możemy coś zrobić, czy już dzisiaj jest za późno i katastrofa naszej cywilizacji jest nieunikniona. Świadomość jest coraz większa i coraz więcej robimy dla ochrony środowiska, ale z pewnością ciągle za mało.
Więcej

Sunseeker – Nowatorski projekt latarni zasilanej energią słoneczną

O zaletach z korzystania z energii słonecznej nie trzeba wiele mówić. Ilość osób, która decyduje się jej używać rośnie z roku na rok. Wiele osób prywatnych, jak i przedsiębiorców inwestuje w farmy fotowoltaiczne. Fotowoltaika to brak odpadów i emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Każdego roku elektrociepłownie zużywają tony paliw kopalnych i produkują zanieczyszczenia, które dostają się bezpośrednio do atmosfery.
Więcej