Niezwykły dom współgrający z naturą w środku meksykańskiej dżungli

Ze względu na swoje położenie i styl architektoniczny, wiatr w bardzo łatwy sposób wdziera się do pomieszczeń, dzięki czemu przynosi ulgę podczas długich upalnych dni.

Na wybrzeżu w Quintana Roo (Meksyk), na plaży Tulum stoi luksusowa willa Xeelenja. Jak powiedział sam autor tego projektu, Zepto, Xeelenja znaczy morska bryza. Ze względu na swoje położenie i styl architektoniczny, wiatr w bardzo łatwy sposób wdziera się do pomieszczeń, dzięki czemu przynosi ulgę podczas długich upalnych dni. Właśnie wiatr i fale Morza Karaibskiego były inspiracją dla autora projektu willi – Julio Sánchez Navarro.

Źródło: amazingarchitecture.com

Czar współczesnej architektury

Głównym mottem architektury współczesnej jest less is more (mniej jest więcej). Zwiększenie ludzkiej populacji wymusiło na architektach i budowniczych tworzenie utylitarnych budynków. Zrezygnowano z ornamentów i innego zdobnictwa na rzecz surowych, geometrycznych form wykonanych z betonu, metalu i szkła.

Źródło: amazingarchitecture.com

Współczesna architektura rozwija się od lat 20. XX wieku. Charakteryzuje się funkcjonalnością i wygodą jej użytkowania. Budynki mają dopasować się do ludzi, a nie ludzie do nich. Od drugiej połowy XX wieku ważnym aspektem w architekturze stało się dbanie o środowisko naturalne. Ekoarchitektura skupia się na wykorzystaniu materiałów pozyskanych z danego regionu, źródeł odnawialnej energii oraz odpowiedniej izolacji termicznej. Budynki z tego nurtu wpisują się w otaczającą je naturę i nie niszcząc jej piękna.

Minimalizm w sercu dżungli

Do stworzenia projektu wykorzystano programy: ArchiCAD, Autodesk 3ds Max, Corona Renderer i Adobe Photoshop. Wizualizacja była możliwa dzięki Uli Architects. Design został stworzony w 2021 roku, a cały projekt jest jeszcze w fazie pomysłu. Metraż budynku wynosi 413 m², a patio – 966 m². Całość składa się z parteru, pierwszego piętra i obszernego patio z dużą ilością zieleni i drzew. Projekt jest kierowany do klientów prywatnych.

Źródło: amazingarchitecture.com

Xeelenja została zaprojektowana zgodnie z nurtem minimalizmu. Jej bryła jest funkcjonalna – z każdej stropy posiada okno. To pozwala na zredukowanie zużycia energii do oświetlenia domu. Ze względu na swoje położenie i rodzaj wiatru, który tam wieje mieszkańcy nie muszą martwić się o dostęp do czystego świeżego powietrza. Drzewa i palmy rosnące przy domu blokują niechciane promienie słoneczne, dzięki temu nie zużywa się energii na klimatyzację pomieszczeń. Willa została zaprojektowana z myślą o komforcie osób w niej mieszkających. 

Współgranie z naturą

Drzewa, które otaczają willę odgrywają niezwykle ważną rolę – chronią domowników przed słońcem w upalne dni. Takie rozwiązanie pozwala na optymalizację zużycia energii i zmniejsza ilość docierającego z zewnątrz dźwięku. Do budowy domu planowane jest użycie materiałów z lokalnych źródeł. Do nich należą kamień Majów, chukum (drewno wykorzystywane przez starożytnych Majów; to drzewo jest natywnym gatunkiem dla Półwyspu Jukatan), inne rodzaje drewna pochodzące z okolicy.

Źródło: amazingarchitecture.com

Pozyskiwanie materiałów z lokalnych źródeł wspiera działanie lokalnych przedsiębiorstw. Takie działanie ma na celu zredukowanie ilości wytwarzanych zanieczyszczeń i zmniejszenie wpływu odcisku węglowego na środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Syberyjska rezydencja o niepowtarzalnym stylu

Następny post
Wyposażenie wnętrze w oksfordzkiej restauracji

Aranżacja oksfordzkiej restauracji

Powiązane posty
Most 3d w przygotowaniach do montażu

Budowa mostu 3D w Amsterdamie

Technologia druku 3D cieszy się coraz większą popularnością. Już nie tylko przedmioty codziennego użytku lub sprzęt medyczny — trójwymiarowe drukowanie ogarnęło także świat architektury. Jedną z najnowszych propozycji jest budowa mostu 3D w Amsterdamie.
Więcej
10- piętrowy blok

Modułowy, 10-piętrowy blok wybudowany w 28 godzin

Chiny w wielu dziedzinach są pionierami, szczególnie jeżeli chodzi o nowoczesne technologie. Nie inaczej jest w branży budowlanej, czego dowodem jest powstały ostatnio w bardzo krótkim czasie 10-piętrowy budynek. Wszystko było możliwe dzięki zastosowaniu prefabrykacji, która cieszy się coraz większą popularnością.
Więcej