Instalacja DUCkT w Londynie

Czy możemy zaprojektować lepszy świat? Odpowiedź wydaje się prosta i brzmi twierdząco. Przecież od wieków robimy wszystko, żeby żyło nam się lepiej. Tworzymy, projektujemy i budujemy, żeby ułatwiać sobie codzienne życie, ale również sięgać po coraz więcej. Niestety cały czas skupiamy się tylko na sobie, nie zważając na to, jakie są konsekwencje naszych działań. Wszystko co tworzymy na coś oddziałuje – na ludzi, na środowisko, na naszą przyszłość.

Ten problem jest coraz bardziej zauważalny i został poruszony na tegorocznym London Design Biennale. Najbardziej kreatywni artyści i projektanci z całego świata swoimi pracami starali się zwrócić naszą uwagę na ogromną odpowiedzialność dokonywanych przez nas wyborów. Wystawa  ukazywała również wpływ przełomowych koncepcji projektowych na sposób, w jaki żyjemy. 

London Design Biennale

W tym roku, w dniach 1-27 czerwca 2021, odbyła się trzecia już edycja London Design Biennale, której kuratorem była dyrektor artystyczny Es Devlin. Londyńskie biennale jest organizowane od 2016 i  promuje międzynarodową współpracę i globalną rolę designu poprzez wystawy i instalacje. Biennale zawsze gości najbardziej ekscytujących i ambitnych projektantów, innowatorów i instytucje kulturalne na świecie. Każde biennale skupia się na innym zagadnieniu, jednak to co je łączy to chęć tworzenia uniwersalnych rozwiązań problemów, które dotyczą wszystkich ludzi. Również Polska ma swój udział w tym wydarzeniu, uczestniczyliśmy we wszystkich organizowanych dotychczas edycjach. 

Źródlo: https://reveryarchitecture.com/projects/london-design-biennale/

Fakty i prognozy

Gatunek ludzki jest najbardziej ekspansywnym z gatunków zamieszkujących ziemię. Przez ostatnie sto lat liczba ludności na świecie wzrosła prawie pięciokrotnie. Potrzebujemy coraz więcej miejsca, jedzenia, energii – wszystkiego! Przez to odbieramy te niezbędne rzeczy innym gatunkom, które często nie są w stanie przeżyć, ale zagrażamy również sami sobie. W ostatnim stuleciu mocno wzrósł również wskaźnik urbanizacji. Dziś prawie każdy wybiera życia w mieście, które stwarza wiele możliwości. Wzrost liczby ludności żyjącej w miasta wiąże się z potrzebą powstawania nowych miejsc do zamieszkania. Prognozuje się, że do 2050 roku ilość ludzi zamieszkujących miasta przekroczy 6 miliardów, a w ciągu najbliższych 80 lat powstanie 2 miliardy nowych domów i mieszkań. Biorąc pod uwagę, że ogrzewanie, chłodzenie i wentylacja w budynkach odpowiadają obecnie za prawie 12% globalnej emisji dwutlenku węgla, szacuje się, że do 2050 roku zużycie energii przez systemy mechaniczne wzrośnie o 80%, generując miliardy ton zanieczyszczeń do środowiska. Aby zapobiec wzrostowi globalnych temperatur o więcej niż 1,5°C, obecne poziomy emisji (w tym generowane przez budynki) muszą zostać radykalnie zmniejszone, nawet przy wzroście liczby ludności i nowych budynków. 

Źródło: https://reveryarchitecture.com/projects/london-design-biennale/

DUCkT

Kanadyjskie biuro projektowe Revery Architecture, w swoim projekcie stworzonym na londyńskie Biennale, zwróciło uwagę właśnie na ten problem – zapotrzebowanie energetyczne systemów mechanicznych w budynkach. Instalacja składa się z dwóch metalowych kanałów wentylacyjnych ustawionych w poprzek pomieszczenia. Rozmieszczenie kanałów zmusza widzów do schylania się pod nimi, odczuwania ciepła i chłodu, słyszenia nieprzyjemnego szumu i wiąże się fizycznym dyskomfortem, jako analogia do naszego obecnego sposobu tworzenia nieefektywnych energetycznie budynków. Inspiracją do powstania kanadyjskiej instalacji były przytłaczające prognozy dotyczące zmian klimatycznych i pilna potrzeba zmiany podejścia do projektowania budynków. W Kanadzie klimat jest bardzo zróżnicowany, dlatego jest ona mocno uzależniona od sztucznych systemów ogrzewania i chłodzenia. W głowach projektantów zrodziły się liczne pytania: czy nadużywamy technologii tylko dlatego, że możemy?, czy ważniejszy jest dla nas korzystny klimat wewnątrz budynku kosztem dobra naszej planety?, czy architektura może odejść od stosowania systemów mechanicznych, które zużywają ogromne ilości energii?. Te pytania moglibyśmy odnieść również do innych dziedzin naszego życia i zastanowić się czy jesteśmy w stanie zmienić swoje przyzwyczajenia i poświęcić niektóre wygody, aby ratować otaczającą nas przyrodę. 

Nasza ocena instalacji

Nasza ocena instalacji
9 10 0 1
  • Design
    9/10 Rewelacyjny
  • Wykonanie
    10/10 Genialny
  • Idea
    7/10 Dobry
9/10
Total Score
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Dworzec w kształcie oka

Nowoczesny projekt dworca w Meksyku w kształcie oka

Następny post
Słonecznikowa wioska z lotu ptaka

Słonecznikowa wioska – wizualizacja koncepcyjna osiedla przyjaznego dla środowiska

Powiązane posty
Pierwszy sklep Google

Otwarcie pierwszego stacjonarnego sklepu Google w NY

17 czerwca 2021 przy 76 Ninth Avenue w Nowym Jorku (dzielnica Chelsea na Manhattanie) otwarto pierwszy stacjonarny sklep Google. To wydarzenie przyciągnęło nie tylko fanów nowoczesnych technologii, ale także miłośników designu. Wszyscy byli mocno zaintrygowani, jakie rozwiązania w swoim sklepie wprowadzi potentat branży.
Więcej
Wnętrze w stylu skandynawskim z elementami japońskimi

Odnowiony dom w Montrealu z elementami stylu skandynawskiego i japońskiego

TALO Studios to studio projektowania wnętrz zlokalizowane w Montrealu (Kanada). Założycielka studia - Tiina Vahtola ma ponad 15 lat doświadczenia w designie wnętrz. Zanim otworzyła swoją własną działalność pracowała nad ważnymi projektami w Vancouver. Jej skandynawskie pochodzenie zawsze znajduje odzwierciedlenie w jej projektach. Studio skupia się na tworzeniu przestrzeni związanych życiem, pracą i wellness, które są świadkami tworzenia się ludzkich relacji.
Więcej