Jednym z symboli miasta jest budynek Empire State Building, który został wybudowany w 1931 r. Jest to pierwszy budynek na świecie, mający ponad 100 pięter i 4. najwyższy budynek w Stanach Zjednoczonych. Aż do 1972 r. (rok budowy WTC) pełnił rolę najwyższego budynku w Nowym Jorku, a po ich upadku odzyskał ten tytuł.
Od momentu budowy tych budynków minęło już wiele lat i na horyzoncie Nowego Jorku powstało, i nadal powstaje coraz więcej nowych drapaczy chmur. W samym mieście jest ich 5 818 – w tym 92 budynki o minimalnej wysokości 183 m.
Central Park Tower – Najwyższy budynek w Nowym Jorku!
Budynek ma wysokość 472 m i dzierży tytuł najwyższego budynku w mieście. Znajduje się na Manhattanie przy 225 West 57th Street, która leży zaledwie kilka przecznic od Central Parku. Budowę wieżowca ukończono w 2019 roku. Autorem projektu było studio architektoniczne z Chicago – Adrian Smith + Gordon Gill. Central Park Tower jest drugim najwyższym budynkiem w Stanach Zjednoczonych i najwyższym budynkiem na półkuli zachodniej. Obecnie zajmuje 13. miejsce na liście najwyższych budowli na świecie.
Jest to najwyższy budynek, w którym może zamieszkać człowiek – powierzchnię 32. piętro i kolejne zaprojektowano jako mieszkania. Największe z nich ma powierzchnię 1 626 m² i aż osiem sypialni. Poza mieszkaniami w budynku znajduje się hotel, a na parterze sklep Nordstrom.
The Spiral in Hudson Yards
Mimo że The Spiral jest nadal w budowie to w tym roku jej konstrukcja osiągnęłą imponujące 314 m. Zakończenie budowy zaplanowano na 2024 rok. Projekt stworzył Bjarke Ingels i jego studio BIG. Po ukończeniu budowy będzie 13. najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Jego nazwa pochodzi od tarasów, które tworzą zygzaki wokół budowli. Każde z 65 pięter będzie miało dostęp do jednego z tarasów, na których mają znajdować się drzewa i rośliny.
Budowa The Spiral spotkałą się z falą krytyki ze strony mieszkańców Nowego Jorku. Wielu z nich nie podoba się ściska panujący na Hudson Yards. Poza The Spiral powstanie tam jeszcze kilka innych wieżowców.
The 50 Hudson Yards
The 50 Hudson Yards został zaprojektowany przez studio architektoniczne Foster + Parents. Wieżowiec jest częścią Hudson Yards development na Manhattanie. Cały Hudson Yards development ma na celu stać się przestrzenią, gdzie część mieszkalna i biurowa sąsiadują ze sobą w harmonii.
Dnia 12 lutego 2021 roku zakończono jego budowę. Budynek ma wysokość 308 m, a w jego wnętrzu znajdują się tylko biura. Rdzeń budynku wykonano z betonu, a fasadę pokryto szkłem. Do budowy wykorzystano 15 727, 68 m³ betonu, 26 800 ton stali i 11 460 szklanych paneli. W czasie konstrukcji wykorzystano nowatorskie rozwiązanie Self Climbing Cocoon. Jest to system, który okala budowlę i samodzielnie porusza się ku górze za pomocą hydraulicznych podnośników. Stalowa konstrukcja zapewnia bezpieczeństwo pracownikom podczas pracy.
111 West 57th czyli najwęższy wieżowiec na świecie
111 West 57th to najwęższy wieżowiec na świecie. Zlokalizowany na parceli o szerokości 13, drapacz chmur, osiąga imponującą wysokość 433 m, co daje proporcje 24:1 stosunku wysokości do szerokości. W budynku znajduje się 60 kondominiów. Część z nich będzie zajmować jedno piętro, a niektóre dwa. Do udogodnień dla mieszkańców należą: siłownia, basen, fryzjer i serwis butów.
Pomimo problemów, które wystąpiły podczas budowy tego budynku nie powstrzymały sprzedaży kondominiów w 2018, a wieżowiec oficjalnie otworzono w 2019 r. Problemy były głównie spowodowane rosnącymi kosztami budowy. Poza tym, w 2016 partner projektu AmBase Corporation pozwał deweloperów za próbę ściągnięcia innych inwestorów do pomocy w ufundowaniu projektu.
9 DeKalb
Drapacz chmur, który znajduje się na Brooklynie, ma wysokość 325 m. Dzięki temu osiągnął tytuł supertall (super wysoki), odnoszący się do wieżowców o wysokości powyżej 300 m (jest to też pierwszy budynek supertall poza Manhattanem). Określenie supertall tyczy się wieżowców, które osiągają wysokość między 300 – 600 m. Wewnątrz znajdują się mieszkania do kupienia, jak i do wynajęcia.
Budynek sąsiaduje z postawionym w 1906 roku gmachem Brooklyn Dime Savings Bank (zaprojektowany przez architektów Mowbray i Uffinger). Deweloperem budowy jest JDS Development Group. Projekt łączy sobie nowoczesność i elementy historyczne, wpisujące się zabytkowe sąsiedztwo. Fasada budynku jest wykonana z brązu, stali i kamienia. Całość została zaprojektowana przez studio SHoP Architects. Ukończenie budowy 9 DeKalb jest planowane na 2022 rok. Po zakończeniu budowy będzie liczył 93 piętra. Tym samym przebił wysokość Kohn – Pedersen Fox Brooklyn Point (219 m) i stał się najwyższym budynkiem na Brooklynie.