Sunseeker – Nowatorski projekt latarni zasilanej energią słoneczną

O zaletach z korzystania z energii słonecznej nie trzeba wiele mówić. Ilość osób, która decyduje się jej używać rośnie z roku na rok. Wiele osób prywatnych, jak i przedsiębiorców inwestuje w farmy fotowoltaiczne. Fotowoltaika to brak odpadów i emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Każdego roku elektrociepłownie zużywają tony paliw kopalnych i produkują zanieczyszczenia, które dostają się bezpośrednio do atmosfery.

Sunseeker – w poszukiwaniu słońca

Holenderscy designerzy Sam van Grup i Esther Jongsma ze studia Vantot zaprojektowali latarnię miejską zasilaną energią słoneczną. Dysk jest zawieszony pomiędzy dwoma kablami i obraca się w kierunku padania promieni słońca, aby zaabsorbować jak największą ilość energii podczas dnia. Po zapadnięciu zmroku, zgromadzona energia zasila lampy LED. Brzegi tarczy o średnicy jednego metra są pokryte anodowanym aluminium i akrylowym impregnatem. Lampa LED reagują na przechodzące osoby i w zależności od natężenia ruchu dostosowują oświetlenie.

Budowa Sunseeker była częścią kolaboracji między Vantot a zarządem miasta Eindhoven. Projekt trwa już od czterech lat i jego celem było zawieszenie latarnii w Victoriapark. Takie działanie udowodniło, że oświetlenie miejskie nie musi być zasilane z prądu, który pochodzi z elektrowni napędzanej paliwami kopalnymi.

Źródło: https://vantot.com

Tworzenie efektywnych oświetleń w miastach, które będą zasilane ze zrównoważonych źródeł energii jest przedmiotem prowadzonych dyskusji. Rozwój sztucznej inteligencji i robotyki pozwala na wdrożenie nowych technologii w centrach małych miast. Projektanci ze studia Vantot chcą, aby Sunseeker stał się elementem dyskusji na temat wykorzystania technologii smart cities w miastach.

Źródło: https://vantot.com

Światło w miastach przyszłości

Nawet dzisiaj nasze miasta są pełne kamer, sensorów i wskaźników pomiarowych. Budynki, które nas otaczają codzienne gromadzą setki danych i z roku na rok stają się coraz bardziej autonomiczne. Najważniejszym aspektem w stosowaniu nowoczesnych technologii jest ich odpowiednie wykorzystanie.

Sunseeker łączy w sobie estetyczny wygląd, funkcjonalność i nowoczesną technologię. Został zaprojektowany z myślą o miastach, które mają być bardziej przyjazne dla ich mieszkańców. Lampa jest interaktywna, możemy dostosować kolor i natężenie światła. Program reaguje na ruch i w ten sposób reguluje intensywność oświetlenia. Dzięki temu, że latarnia dosłownie “szuka słońca”, jest w stanie zebrać wystarczającą ilość energii w ciągu dnia, aby zasilić się nocą.

Źródło: https://vantot.com

Lampy są wyposażone w szereg sensorów wrażliwych na światło, które są odpowiedzialne za znajdowanie najlepszej pozycji do pobierania energii słonecznej. Szereg lamp powieszonych wzdłuż trasy w wizualny sposób łączy ze sobą punkt A i B. Światło latarni, niczym przewodnik, prowadzi przechodniów przez ciemną noc. Siła zamontowanych żarówek LED wynosi: 321 lumenów (2W), 486 lumenów (3W) i 682 lumeny (4.5W). Lampy są zawieszone na wysokości 5.2 m a odległość między nimi wynosi około 10 m.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Wnętrze cocktail baru

Oryginalny i wyjątkowy cocktail bar w Arizonie

Następny post

Projekt wyjątkowego domu przeznaczonego do oglądania zachodów słońca

Powiązane posty