Gdy stare spotyka nowe: połączenie różnych technik w budownictwie

Rekonstrukcję XVI – wiecznego budynku rozpoczęto od zaprojektowania modelu 3D.

Zamek Helfštýn w Czechach

We wschodniej części Republiki Czeskiej leży kraina historyczna – Morawy. W miejscowości Týn nad Bečvou znajduje się jeden z największych zamków w kraju – Helfštýn. Zamek został zbudowany w XIII w. przez Bedřicha z Linavy. Aż do 1656 r. budowla służyła jako warownia. Po przeniesieniu arsenału do Ołomuńca zaczęła popadać w ruinę.

Źródło: https://interiordesign.net/

Rekonstrukcję XVI – wiecznego budynku rozpoczęto od zaprojektowania modelu 3D. Stworzono go na podstawie setek fotografii wykonanych za pomocą drona. Dzięki temu, firma Atelier – R uzyskano bardzo dokładny obraz znajdujących się tam zdobień. Poza odnowieniem fasady i znajdujących się tam reliefów, zamek uzupełniono go o betonowa posadzkę, dębowe ławki i kładki ze stali Croten. Dach pięciu komnat wieńczą szklano – stalowe dachy.

XVII – wieczny budynek klasztoru w Paderborn, Niemcy

Paderborn to miejscowość położona we wschodniej części landu Nadrenia – Północna Westfalia. Jest to miasto uniwersyteckie, gdzie można studiować przedmioty z zakresu humanistyki, technologii, nauk przyrodniczych, ekonomii i inżynierii. Dzieje kościoła katolickiego w Paderborn sięgają VIII w.

Źródło: https://interiordesign.net/

Klasztor z końca XVII w. dostał nowe życie w XXI w. Za sprawą studia David Chipperfield Architects Berlin i Jacoby Studios z Paderborn, budynek klasztoru został wyremontowany i zaadaptowany na kwaterę grupy biznesowej Tap Holding. Powierzchnia klasztoru może pomieścić ponad 100 stoisk rękodzielniczych. Dawną zakrystię przerobiono na recepcję oświetlaną za pomocą świetlików. Wirtz International zaprojektowało ogrody, które znajdują się na dawnym krużganku klasztoru. Poza tym, odnowiono bruk Tudorf.

Biodome w Montrealu

W 1976 roku Montreal (Kanada) był gospodarzem Międzynarodowych Igrzysk Olimpijskich. z tej okazji zbudowano welodrom – nowoczesny tor do wyścigów rowerowych. W 1992 roku, budynkiem o powierzchni 14 864, 49 m² (160 000 ft²) zajęły się firmy Kanva i Neuf Architect(e)s i zmieniły go w nowy dom dla tysięcy gatunków roślin zwierząt takich, jak: rysie kanadyjskie, pingwiny oraz papugi. Na dachu zamontowano masywne świetliki, które zapewniają stały dostęp do światła słonecznego.

Źródło: https://interiordesign.net/

Posadzenie roślin w welodromie było możliwe dzięki zastosowaniu biophilic skin. Zamontowanie jej było możliwe dzięki wykorzystaniu technologii Precontraint. Ta technologia polega na produkcji elastycznych materiałów kompozytowych i powlekaniu ich przy dwukierunkowym naprężeniu utrzymanym przez cały proces technologiczny. Dzięki temu materiał otrzymuje niezwykłe właściwości wytrzymałościowe. Z kolei Batyline ISO jest tkaniną, którą wykorzystuje się do powlekania mebli ogrodowych. Batyline ISO to żywotny i wytrzymały na warunki atmosferyczne materiał.

Biophilic skin absorbuje wilgoć, oczyszcza powietrze i pomaga w redukcji temperatury w pomieszczeniach. Struktura w welodromie rozciąga się na długość 20 m. Poza tymi ekranami, wewnątrz znajdują się inne wolno stojące elementy.

Kadokawa Culture Museum, Saitama, Japonia

Kadokawa Culture Museum w Saitamie jest częścią Tokorozawa Sakura Town Development. Ta pięciopiętrowa budowla jest pokryta 20 000 granitowych płytek. Granit to skała wulkaniczna, a budowla ma reprezentować magmę wypływającą ze szczelin między płytami tektonicznymi, które ukształtowały krajobraz regionu Musashino Plateau. Wewnątrz przechowywanych jest 50 000 woluminów – od anime i fantastyki po publikacje naukowe i literaturę piękną.

Źródło: https://interiordesign.net/

Całość jest osadzona na stalowej konstrukcji, lecz ściany są wykonane z cementowych płyt osadzonych w metalowych ramach. Takie działanie było konieczne ze względu na wagę granitowych płytek. Wnętrze łączy ze sobą drewno cyprysowe, cedrowe i siatkę ze stali nierdzewnej.

  • Design
    7/10 Dobry
  • Funkcjonalność
    8/10 Bardzo dobry
  • Wykonanie
    8/10 Bardzo dobry
8/10
Total Score
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Budynki projektów obywatelskich

Następny post
Projekt słupka PARO w praktyce

Polski projekt innowacyjnych słupków miejskich PARO

Powiązane posty

Budynki projektów obywatelskich

Centrum Aktywności Młodzieży w Pekinie zostało zaplanowane przez Moguang Studio. Projekt zakłada zmianę dawnego kompleksu fabryki odzieży, łącznie 12 budynków o powierzchni ponad 6 000 metrów kwadratowych, w miejsce, gdzie bezpieczną przystań znajdzie lokalna młodzież.
Więcej