Budynki projektów obywatelskich

Centrum Aktywności Młodzieży w Pekinie zostało zaplanowane przez Moguang Studio. Projekt zakłada zmianę dawnego kompleksu fabryki odzieży, łącznie 12 budynków o powierzchni ponad 6 000 metrów kwadratowych, w miejsce, gdzie bezpieczną przystań znajdzie lokalna młodzież.

Projekty o charakterze obywatelskim pojawiają się na całym świecie. Ich celem jest przede wszystkim służenie wszystkim mieszkańcom. Oto cztery ciekawe propozycje, łączące estetykę z funkcją użytkową.

Centrum Aktywności Młodzieży, Pekin

Centrum Aktywności Młodzieży w Pekinie zostało zaplanowane przez Moguang Studio. Projekt zakłada zmianę dawnego kompleksu fabryki odzieży, łącznie 12 budynków o powierzchni ponad 6 000 metrów kwadratowych, w miejsce, gdzie bezpieczną przystań znajdzie lokalna młodzież. Ma zostać zachowany pierwotny, industrialny charakter tego obiektu, to znaczy podwyższone metalowe chodniki, korytarze i place przejściowe, a także dwa dziedzińce. Łączą one ze sobą strefy aktywności oraz zakwaterowania. Centralny plac ma mieć charakter rekreacyjny, dzięki wykorzystaniu roślinności. Całość idealnie wpisuje się w krajobraz stolicy Chin i tym samym podkreśla wzajemne przenikanie się różnych wymiarów użytkowych.

Źródło: https://interiordesign.net/

Chandler Boulevard Bridge Home Village, Los Angeles

Chandler Boulevard Bridge Home Village w Los Angeles to projekt Lehrer Architects. Powstał w ekspresowym tempie. W czasie zaledwie 13 tygodni jego budowniczowie rozmieścili aż 39 prefabrykowanych schronów, z których każdy ma powierzchnię około 6 metrów kwadratowych, na sporej miejskiej parceli. Te kolorowe domki stanęły w miejscu, które nie było wcześniej zagospodarowane z powodu niekorzystnego umiejscowienia. Stały się one tymczasowym schronieniem dla osób wychodzących z bezdomności na ich drodze do usamodzielnienia się. Przyjazne, chociaż proste otoczenie, ma sprzyjać powrotowi do normalności osobom w kryzysie. Odważna kolorystyka sprawia, że jest to miejsce pełne energii, a nie smutne i przygnębiające. Skromne wyposażenie każdego domku (składane łóżko, ogrzewanie, schowek, oświetlenie) sprawia, że to wygodna, ale niewątpliwie przejściowa przystań.

Źródło: https://interiordesign.net/

Stanley A. Milner Library, Edmonton, Alberta

Ta biblioteka projektu firmy Teeple Architects zaplanowana została w budynku z 1967 roku o ogromnej powierzchni 21 000 m2. Bibliofile wcześniej nie mieli odpowiednich warunków do czytania: wewnątrz było ciemno, sufit był niski, a to wszystko nie zachęcało do odwiedzin. Renowacja zmieniła tę przestrzeń w przeszkloną oazę, ze strzelistym atrium. Obiekt w XXI wiek wprowadził między innymi dwukondygnacyjny interaktywny wyświetlacz. Na miejscu są tech roomy i inne pomieszczenia, które sprawiają, że ta biblioteka w kanadyjskiej Albercie na nowo tętni życiem.

Źródło: https://interiordesign.net/

Parque 02, San José, Kostaryka

Studenci wzornictwa połączyli siły, żeby przekształcić popadający w zapomnienie park w San José na Kostaryce w niezwykły plac zabaw. Udało się uzyskać ten efekt dzięki stworzeniu porośniętych trawą kopców, obsadzonych lasem pomalowanych patyków z bambusa. Pojawiły się oczywiście także inne instalacje do użytku przez dzieci i dorosłych. Wszystkie je łączy pastelowa kolorystyka, wspaniale odbijająca na tle zieleni. Projekt powstał w ramach corocznej inicjatywy projektowo-budowlanej prowadzonej przez przedsiębiorstwo należące do mniejszości i kobiet z siedzibami w Nowym Jorku, Gwatemali i Kostaryce.

Źródło: https://interiordesign.net/

Nasza ocena

Nasza ocena
9 10 0 1
  • Design
    9/10 Rewelacyjny
  • Funkcjonalność
    9/10 Rewelacyjny
  • Wykonanie
    10/10 Genialny
9/10
Total Score
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Rewitalizacja niezwykłego ogrodu w Toskanii

Następny post

Gdy stare spotyka nowe: połączenie różnych technik w budownictwie

Powiązane posty
Neon z napisem "for the world"

Miejska betonoza, brak drzew na rynkach i upalne temperatury

Człowiek jest najbardziej ekspansywnym gatunkiem w historii naszej planety. Chcąc podporządkować sobie świat, żeby czuć się w nim jak najlepiej i zdobyć dla siebie jak najwięcej miejsca ciągle spycha inne gatunki na margines, a nawet sprawia, że kolejne gatunki wymierają, na co wpływ ma głównie postępująca wycinka lasów, coraz większe zanieczyszczenie i coraz szybsze globalne ocieplenie, z którymi gatunki inne niż człowiek nie mogą sobie poradzić.
Więcej