Niezwykły dom wakacyjny nad greckim morzem

The White Cabin to projekt firmy ANTIREALITY, którego celem było stworzenie domu na brzegu wyspy.

Kto z nas nigdy nie marzył o wakacjach na greckiej plaży? O kawałku nieba tylko dla nas z widokiem na bezkresną wodę? Każdy słyszał o wakacjach na Krecie, Zakynthosie czy Santorini. O zwiedzaniu starożytnych budowli już nie wspominamy. Greckie wyspy mają swój niepowtarzalny urok. Białe plaże, skaliste brzegi i malownicze miasteczka to typowe pocztówkowe widoki.

Dom na skalistej wyspie

The White Cabin to projekt firmy ANTIREALITY, którego celem było stworzenie domu na brzegu wyspy. Projekt stworzono za pomocą programów Adobe Photoshop, V – ray i Rhinoceros 3D.

Dom umieszczono na skalistym wybrzeżu, a zresztą lądu łączy go ścieżka. Takie domy są dedykowane dla singli, par lub małych rodzin do spędzania wakacji. Design i położenie pozwalają na cieszenie się z bliskości natury, a otwarty plan zapewnia wspaniałe widoki.

Źródło: amazingarchitecture.com

Nie od razu dom zbudowano…  

Całość jest wykonana z metalowych arkuszy zamkniętych w ramach. Budynek jest wsparty na dwunastu filarach – po sześć z dwóch stron. Podłoga i rdzeń zrobiono z drewna, które owinięto szkłem i perforowanymi metalowymi płytami. Przednia i tylna fasada zapewniają wydajną cyrkulację powietrza (wnętrze nie przegrzewa się podczas upałów) oraz optymalizują korzystanie z naturalnego światła słonecznego w ciągu dnia.

Źródło: amazingarchitecture.com

Dom ma kształt trójkąta o wydłużonej i zaokrąglonej podstawie. Taki model dał możliwość umieszczenia basenu infinity (zewnętrzna ściana jest wykonana ze szkła, co daje efekt ,,nieskończoności” zbiornika) zamiast typowego balkonu czy tarasu. Basen to jednoczesne przedłużenie tarasu i jego integralna część.

Budynek jest podzielony na dwa piętra o łącznej powierzchni 205 m². Całość podzielono na cztery główne strefy: przestrzeń mieszkalna (salon, kuchnia, jadalnia), która znajduje się w centralnej części domu, łazienki, przestrzeń do przechowywania rzeczy (ukryta w drewnianym rdzeniu), otwarta sypialnia na pierwszym piętrze oraz taras z basenem.

Na czym polega koncepcja anti reality?

Zazwyczaj architektura kojarzy się nam z masywnymi bryłami wieżowców, zabytkowymi kamieniczkami lub eleganckimi fasadami budynków. Prąd anti reality prezentuje zupełnie inną koncepcję projektowania budynków. Budowle nie posiadają realistycznych elementów, które są nam tak dobrze znane. Prąd bierze swoją inspirację z abstrakcyjnych przedmiotów o nieregularnej strukturze (często sama natura jest inspiracją), a tym samym odrzuca pragmatyzm klasycznych budowli.

Źródło: amazingarchitecture.com

Mogą być podzielone na kilka pomieszczeń (np. kuchnia, sypialnia, salon). Najczęściej pomieszczenia są wydzielane za pomocą ruchomych paneli, które zapewniają prywatność. Wiele takich projektów posiada panoramiczne okna, które zapewniają najpiękniejsze widoki i pozwalają na korzystanie jak największej ilości naturalnego światła.

Mimo że nie jeszcze nie posiadamy odpowiedniej technologii ani narzędzi do ich budowania to już dziś możemy podziwiać zachwycające budowle jutra. Dzięki anti reality kreatywni architekci mogą rozwijać swoją kreatywność bez martwienia się o granice, które stawia rzeczywistość.

  • Design
    10/10 Genialny
  • Funkcjonalność
    10/10 Genialny
  • Wykonanie
    10/10 Genialny
10/10
Total Score
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Crazy House w Wietnamie

Następny post

Zaskakująca kawiarnia z żółtym wnętrzem

Powiązane posty