Turova Tower w Belgii – nowoczesny parking podziemny w centrum miasta

W 2018 roku ukończono budowę Turnova Tower. Budowla znajduje się w mieście Turnhout przy głównym rynku “Grote Markt”. Turnova to nowe tętniące życiem osiedle w centrum Turnhout t. Autorem projektu jest studio B – architecten, a został wykonany na zlecenie Heeren Group. Budynek wznosi się na wysokości 75 m i zajmuje powierzchnię 21 400 m². W 2018 roku projekt zdobył nagrodę FEBE Elemnts Awards w kategorii “Prefabrykaty w budynkach”.
Turova Tower w Belgii

Budowa wieży

Wieża ma dwanaście pięter mieszkalnych, dwa piętra z powierzchniami biurowymi i trzy piętra przeznaczone na gastronomię. Na dachu ulokowano restaurację z balkonem, która jest dostępna dla klientów i mieszkańców miasta. Podstawa budynku to punkt, gdzie znajduje się wjazd do dwupoziomowego płatnego parkingu podziemnego, który jest połączony z nowym placem i centrum handlowym. Parking podziemny z górą łączą ruchome schody i windy.

Materiały użyte w budowie:

 • fasada: betonowe prefabrykaty;
 • podłogi: białe lastryko;
 • drzwi i okna: profile aluminiowe (SP75, SP70, SD70, GG60);
 • sufity: panele z polerowanej stali nierdzewnej i perforowane panele miedziane.

Nowoczesność w centrum miasta

Fasada zdradza poszczególne funkcje budynku: część mieszkaniową charakteryzuje siatka grubych kwadratowych ram wokół okien. Ich rozmiar jest determinowana przez wielkość pokoi w apartamentach. Wszystkie mieszkania posiadają przestronne wewnętrzne tarasy. Siatka rozszerza się na piętrze z biurami. Bardzo szerokie panele zostały zastosowane na piętrach restauracyjnych. W ten sposób zmaksymalizowano przestrzeń i ilość wpadającego naturalnego światła we wnętrzach typu open plan.

Źródło: https://b-architecten.be/projects/turnova-tower
Autor: Lucid

Pomimo zróżnicowania w wielkości kolumn i ich rozmieszczeniu ściany są bardzo wytrzymałe. Tylko ściany i rdzeń budynku podtrzymują jego ciężar, dzięki czemu możliwe było zaaranżowanie pięter w elastyczny sposób. Każdy z tarasów jest chroniony przed wiatrem przez szklane zabudowanie. Trzy piętra przeznaczone na gastronomię są połączone ze sobą za pomocą dwóch dwupiętrowych wysokich tarasów.

Zalety korzystania z prefabrykatów

Prefabrykaty to bez wątpienia przyszłość budownictwa. Są wykonane z żelbetu lub betonu sprężonego. Poszczególne elementy są tworzone pod stałą kontrolą specjalistów. Ich łatwa dostępność sprawiła, że budowę możemy zaplanować znacznie wcześniej, a materiał zostanie wyprodukowany i dostarczony na plac budowy na czas. Stosowanie ich w budowie parkingów podziemnych daje możliwość stawiania większej ilości samochodów. Prefabrykaty są w stanie osiągnąć dużą rozpiętość mimo znacznego obciążenia.

Beton to materiał niepalny. Jest odporny na długotrwałe działanie wysokich temperatur. Otulina betonowa chroni stal przed wysokimi temperaturami. Poprzez regulowanie jej grubości uzyskamy różne klasy ognioodporności. Nie od dziś wiadomo, jak ważna ważna jest izolacja dźwięków z wewnątrz, ale i z zewnątrz. Konstrukcje z prefabrykatów szczycą się wysoką izolacją akustyczną. Aby ją uzupełnić warto zainwestować w dobrą podłogę.

Nasza ocena

Nasza ocena
8 10 0 1
 • Design
  7/10 Dobry
 • Funkcjonalność
  9/10 Rewelacyjny
 • Wykonanie
  8/10 Bardzo dobry
8/10
Total Score
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Następny post
Dworzec w kształcie oka

Nowoczesny projekt dworca w Meksyku w kształcie oka

Powiązane posty