Ten problem jest coraz bardziej zauważalny i został poruszony na tegorocznym London Design Biennale. Najbardziej kreatywni artyści i projektanci z całego świata swoimi pracami starali się zwrócić naszą uwagę na ogromną odpowiedzialność dokonywanych przez nas wyborów. Wystawa ukazywała również wpływ przełomowych koncepcji projektowych na sposób, w jaki żyjemy.
London Design Biennale
W tym roku, w dniach 1-27 czerwca 2021, odbyła się trzecia już edycja London Design Biennale, której kuratorem była dyrektor artystyczny Es Devlin. Londyńskie biennale jest organizowane od 2016 i promuje międzynarodową współpracę i globalną rolę designu poprzez wystawy i instalacje. Biennale zawsze gości najbardziej ekscytujących i ambitnych projektantów, innowatorów i instytucje kulturalne na świecie. Każde biennale skupia się na innym zagadnieniu, jednak to co je łączy to chęć tworzenia uniwersalnych rozwiązań problemów, które dotyczą wszystkich ludzi. Również Polska ma swój udział w tym wydarzeniu, uczestniczyliśmy we wszystkich organizowanych dotychczas edycjach.
Fakty i prognozy
Gatunek ludzki jest najbardziej ekspansywnym z gatunków zamieszkujących ziemię. Przez ostatnie sto lat liczba ludności na świecie wzrosła prawie pięciokrotnie. Potrzebujemy coraz więcej miejsca, jedzenia, energii – wszystkiego! Przez to odbieramy te niezbędne rzeczy innym gatunkom, które często nie są w stanie przeżyć, ale zagrażamy również sami sobie. W ostatnim stuleciu mocno wzrósł również wskaźnik urbanizacji. Dziś prawie każdy wybiera życia w mieście, które stwarza wiele możliwości. Wzrost liczby ludności żyjącej w miasta wiąże się z potrzebą powstawania nowych miejsc do zamieszkania. Prognozuje się, że do 2050 roku ilość ludzi zamieszkujących miasta przekroczy 6 miliardów, a w ciągu najbliższych 80 lat powstanie 2 miliardy nowych domów i mieszkań. Biorąc pod uwagę, że ogrzewanie, chłodzenie i wentylacja w budynkach odpowiadają obecnie za prawie 12% globalnej emisji dwutlenku węgla, szacuje się, że do 2050 roku zużycie energii przez systemy mechaniczne wzrośnie o 80%, generując miliardy ton zanieczyszczeń do środowiska. Aby zapobiec wzrostowi globalnych temperatur o więcej niż 1,5°C, obecne poziomy emisji (w tym generowane przez budynki) muszą zostać radykalnie zmniejszone, nawet przy wzroście liczby ludności i nowych budynków.
DUCkT
Kanadyjskie biuro projektowe Revery Architecture, w swoim projekcie stworzonym na londyńskie Biennale, zwróciło uwagę właśnie na ten problem – zapotrzebowanie energetyczne systemów mechanicznych w budynkach. Instalacja składa się z dwóch metalowych kanałów wentylacyjnych ustawionych w poprzek pomieszczenia. Rozmieszczenie kanałów zmusza widzów do schylania się pod nimi, odczuwania ciepła i chłodu, słyszenia nieprzyjemnego szumu i wiąże się fizycznym dyskomfortem, jako analogia do naszego obecnego sposobu tworzenia nieefektywnych energetycznie budynków. Inspiracją do powstania kanadyjskiej instalacji były przytłaczające prognozy dotyczące zmian klimatycznych i pilna potrzeba zmiany podejścia do projektowania budynków. W Kanadzie klimat jest bardzo zróżnicowany, dlatego jest ona mocno uzależniona od sztucznych systemów ogrzewania i chłodzenia. W głowach projektantów zrodziły się liczne pytania: czy nadużywamy technologii tylko dlatego, że możemy?, czy ważniejszy jest dla nas korzystny klimat wewnątrz budynku kosztem dobra naszej planety?, czy architektura może odejść od stosowania systemów mechanicznych, które zużywają ogromne ilości energii?. Te pytania moglibyśmy odnieść również do innych dziedzin naszego życia i zastanowić się czy jesteśmy w stanie zmienić swoje przyzwyczajenia i poświęcić niektóre wygody, aby ratować otaczającą nas przyrodę.
Nasza ocena instalacji
Nasza ocena instalacji-
Design9/10 Rewelacyjny
-
Wykonanie10/10 Genialny
-
Idea7/10 Dobry