Odnowiony dom w Montrealu z elementami stylu skandynawskiego i japońskiego

TALO Studios to studio projektowania wnętrz zlokalizowane w Montrealu (Kanada). Założycielka studia – Tiina Vahtola ma ponad 15 lat doświadczenia w designie wnętrz. Zanim otworzyła swoją własną działalność pracowała nad ważnymi projektami w Vancouver. Jej skandynawskie pochodzenie zawsze znajduje odzwierciedlenie w jej projektach. Studio skupia się na tworzeniu przestrzeni związanych życiem, pracą i wellness, które są świadkami tworzenia się ludzkich relacji.
Wnętrze w stylu skandynawskim z elementami japońskimi

Krótko o stylu skandynawskim i japońskim

Styl skandynawski jest dobrze zanany wielu Polakom. Zagościł w naszych domach i mieszkaniach za sprawą takich sklepów, jak Jysk czy IKEA. W stylu skandynawskim kolor biały stanowi bazę. Ważną rolę odgrywa tu światło, a kolor biały je najlepiej odbija i eksponuje. Ściany i sufit są pomalowane na biało, podłogi w jasnych kolorach lub białe. Przy wybieraniu materiałów stawia się na te pochodzenia naturalnego. Poza białym wykorzystuje się barwy w delikatnych pastelowych odcieniach, szarości i błękity. Mocne akcenty w postaci czerni lub czerwieni pojawiają się dopiero w dodatkach.

Podstawą stylu japońskiego są prostota i harmonia. Odzwierciedla się to w minimalistycznych wnętrzach, których głównymi środkami wyrazu są  lnia, forma, przestrzeń, światło i materiał. Dominuje biel i naturalne materiały. Wagę przywiązuje się do eliminowania zbędnych ścian wewnętrznych, aby utworzyć otwartą przestrzeń, w której możemy się swobodnie poruszać. Pragmatyzm redukuje przedmioty do ich podstawowych funkcji. W nim nie ma miejsca na przypadkowość – wszystko musi mieć swoje miejsce i zadanie.

Źródło: @foundmythrill
Autor: Brooke Stephenson

Japanadi – mix stylów

Remontowany przez TALO Studios montrealski dom ma prawie 100 lat i mieści się na Grey Avenue. Projekt Japanadi ma na celu połączenie stylu japońskiego i skandynawskiego. Oba te style łączy minimalizm, stonowane barwy prostota i pragmatyczność designu. Dla rodziny Tiiny Vahtoli było ważne przedsięwzięcie – dało to możliwość uhonorowania jej fińskiego pochodzenia.

Usunięto niektóre ze ścian, które dzieliły pomieszczenia, aby zaakcentować wysokie sufity i wprowadzić jak najwięcej naturalnego światła bez naruszania struktury. Elementy historyczne takie, jak kominek zostały odnowione i zaadaptowane do nowego wystroju. Z kolei kuchnię wyremontowano w całości. Salon i dawną jadalnię połączono w jedno duże pomieszczenie. Meble ustawione wokół kominka uwydatnia minimalistyczny wystrój całego domu. 

Źródło: @foundmythrill
Autor: Brooke Stephenson

Układ typu open plan jest podzielony na różne strefy, gdzie każdy z domowników znajdzie miejsce dla siebie. Kuchnia jest głównym miejscem spotkań całej rodziny w ciągu dnia. Szafy zajmujące ściany korytarza pozwalają na utrzymanie porządku w domu. Eksponaty z kolekcji sztuki i rzeczy osobiste właściciela dodają kolorowych akcentów aranżacji. Styl skandynawski skupia się głównie na prostocie i funkcjonalności, a tym samym nie zapomina o komforcie domowników. Użycie neutralnych barw i drewna potęguje tą atmosferę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Słonecznikowa wioska z lotu ptaka

Słonecznikowa wioska – wizualizacja koncepcyjna osiedla przyjaznego dla środowiska

Następny post

Sunseeker – Nowatorski projekt latarni zasilanej energią słoneczną

Powiązane posty

Instalacja DUCkT w Londynie

Czy możemy zaprojektować lepszy świat? Odpowiedź wydaje się prosta i brzmi twierdząco. Przecież od wieków robimy wszystko, żeby żyło nam się lepiej. Tworzymy, projektujemy i budujemy, żeby ułatwiać sobie codzienne życie, ale również sięgać po coraz więcej. Niestety cały czas skupiamy się tylko na sobie, nie zważając na to, jakie są konsekwencje naszych działań. Wszystko co tworzymy na coś oddziałuje – na ludzi, na środowisko, na naszą przyszłość.
Więcej