Niezwykła willa w środku dżungli

Projekt tej niesamowitej willi uczynił jej głównymi bohaterami wiatr i wodę. Nie dziwi więc jej nazwa: Xeelenja, co oznacza morską bryzę. Dom znajduje się w Meksyku, dokładnie w luksusowym Tulum Beach, a jego architektem jest Julio Sánchez Navarro. Projekt pochodzi z 2021 roku
Widok z lotu ptaka na wille w dżungli

Luksus w zgodzie z naturą

Już samo umiejscowienie willi czyni ją niezwykłym projektem. Jest nie tylko luksusowa, ale także energooszczędna, dzięki zbudowaniu jej w przewiewnym miejscu zapewniającym naturalną cyrkulację powietrza. Skrzyżowanie prądów powietrznych działa jak wentylacja. To bardzo istotne w upalnym klimacie Tulum. Dodatkowo liczne nasadzenia drzew także mają wpływ na optymalizację zasobów energetycznych. Ich cień pomaga uniknąć bezpośredniego padania promieni słonecznych, a przy okazji tłumi hałas. Całość wygląda, jakby to dżungla wdzierała się do ogrodu, a nawet do domu. To wykorzystanie meksykańskiej przyrody podkreślające umiejscowienie budowy. Jednocześnie rośliny czerpią z natury i nie wymagają dużo pracy.

Źródło: https://www.thejunglevillas.com

Willa w stu procentach została zaprojektowana z materiałów pozyskiwanych z regionu. Dzięki temu ograniczono ślad węglowy przy odległym transporcie. Szlachetne drewno i kamień są tradycyjną podstawą dla luksusowych meksykańskich domów. W ten sposób budynek wtapia się w okolicę.

Willa została przemyślana jako prosta forma, ma minimalistyczne linie. To sprawia, że przestrzeń jest funkcjonalnie zagospodarowana. Każda ściana domu ma otwór na zewnątrz, aby podziwiać wspaniałe otoczenie. Płaski dach nie nagrzewa się tak intensywnie, jak spadzisty i lepiej odnajduje się na wybrzeżu. Na dachu jest także basen.

Powierzchnia zabudowy to aż 413 m2. Mimo tego liczne prześwity zapewniają do niej dostęp morskiej bryzy i karaibskiej wody. Odbijające się w niej słońce rozświetla wnętrze Xeelenja, przez co wydaje się ona przytulniejsza.

Okna z widokiem na dżunglę

Sylwetka domu to także duże tarasy, które dodają tej propozycji lekkości. Najbardziej spektakularny jest basen, do którego prowadzą wprost z pierwszego piętra zakręcone schody. Wszystko to wygląda jak abstrakcyjna rzeźba. Architekt nie zapomniał o podświetleniu, dzięki któremu po zmroku willa prezentuje się jeszcze bardziej okazale. To ekskluzywny projekt, a dobrze rozplanowana gra świateł bardzo kojarzy się z projektami z najwyższej półki.

Źródło: https://www.thejunglevillas.com

Wnętrze jest jasne, pełne harmonii. Przywodzi na myśl eleganckie domki  nadmorskie. Tym bardziej że w projekcie nie brakuje odniesień do elementów marynistycznych i tradycyjnej sztuki meksykańskiej. Jasne ściany nie pochłaniają światła, przez co jest przytulnie i jeszcze wygodniej jest spędzać tu czas w meksykańskim upale. W środku znajdują się 4 sypialnie, kuchnia oraz salon i jadalnia z imponującym widokiem.

Lustra basenów ograniczają posesję. Nie trzeba wysokich murów — natura otacza dom ze wszystkich stron, pozwalając prawdziwie się wyciszyć. To idealne miejsce do spędzenia spokojnych wakacji i słuchania dźwięków przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Zaskakująca kawiarnia z żółtym wnętrzem

Następny post

Syberyjska rezydencja o niepowtarzalnym stylu

Powiązane posty
Mural Fundacji Rasowy Kundel

Charytatywny mural w samym centrum Warszawy

Przemierzając ulice miasta często mamy okazję natknąć się na niezwykłe dzieła sztuki jakimi są murale. Nie są to tylko ładne obrazki upiększające przestrzeń. Murale poruszają współczesne problemy, upamiętniają ważne wydarzenia i wspierają akcje charytatywne. Na początku 2021 roku w centrum Warszawy, tuż przy przystanku Metro Centrum, pojawił się nowy mural, wspierający kampanię społeczną Fundacji Rasowy Kundel.
Więcej
Słonecznikowa wioska z lotu ptaka

Słonecznikowa wioska – wizualizacja koncepcyjna osiedla przyjaznego dla środowiska

Współczesna architektura staje przed wyzwaniami, których jeszcze kilka lat temu nie było albo nie brano ich pod uwagę. Obecnie dużo większą wagę przywiązuje się do rozwiązań korzystnych dla środowiska naturalnego, niedrogich w utrzymaniu, po prostu przyjaznych dla swoich użytkowników. Czas lockdownu wyraźnie pokazał, jak istotne jest zapewnienie sobie samowystarczalnego domu.
Więcej