Styl japoński w nowoczesnym wydaniu
Główną cechą stylu japońskiego jest postawienie funkcjonalności na pierwszym planie. Mimo że mogą się nam wydawać surowe to nie zapomniano w nich o komforcie. Orientalne wnętrza charakteryzuje minimalizm i harmonia. Najczęściej używanymi materiałami jest drewno, bambus i niespotykany u nas papier. Dzisiejsze wnętrza japońskich domów korzystają z tradycji, jak i z nowoczesnych trendów. W wielu z nich znajdziemy takie elementy, jak perskie dywany lub krzesła z chromowanymi nogami.
Kotori – Japonia w Brazyli
W tym roku ukończono budowę japońskiej restauracji Kotori w mieście São Paulo w dzielnicy Pinheiros. Obiekt zajmuje 350 m² i znajduje się na parterze. Z przodu lokalu umieszczono tylko kilka miejsc siedzących, które są zwrócone w kierunku panoramicznego okna z widokiem na ulicę. Fasadę budynku pokryto drewnem. Dużą część restauracji zajmuje bar, a w tylnej części jadalni ustawiono więcej stołów i krzeseł. Do stworzenia aranżacji wnętrza wykorzystano tradycyjną japońską technikę stolarską – kumiko.
Na suficie zawieszono drewnianą kratę, która pomaga w oddzieleniu strefy jadalnej od barowej. Z nad nią umieszczono lampy, które oświetlają pomieszczenie, a tym samym zachowują intymność chwili. W części barowej, ta struktura, zmienia się w półki, na których trzymane są rośliny i książki. Wzdłuż ścian zawieszono rzeźby karpiów koi. Z tyłu, kuchnia jest widoczna przez duże okno, przez które klienci mogą obserwować szefa kuchni (Thiago Bañares) i jego zespół przy pracy.
Kumiko – sztuka łączenia drewna
Kumiko to japońska sztuka rzemieślnicza znana od VII wieku. Polega na układaniu drewnianych elementów w geometryczne wzory bez użycia gwoździ. Tradycyjnie wykorzystywano kumiko do budowy np. balustrad i drzwi przesuwnych. Istnieje ponad 200 wzorów kumiko. Są to uproszczone figury geometryczne inspirowane naturą. Wzory są tak zaprojektowane, aby wyglądać estetycznie oraz przepuszczać jak najwięcej światła i powietrza.
Współcześni artyści korzystają z dobrodziejstw tradycji i modyfikują wzory. Cienkie drewniane panele są żłobione, dziurkowane i łączone za pomocą złączy ciesielskich. Następnie dopasowuje się je indywidualnie do potrzeb danego projektu. Całość trzyma się dzięki ciśnieniu tworzonemu przez napierające na siebie deseczki. Jest to możliwe dzięki starennemu dopasowaniu elementów. Każdy z nich jest wykonywany ręcznie, nawet jeśli są ich setki. Do ich tworzenia używa się drewna cedrowego lub cyprysów.
Nasza ocena
Nasza ocena-
Design8/10 Bardzo dobry
-
Funkcjonalność9/10 Rewelacyjny
-
Wykonanie7/10 Dobry