Projekty o charakterze obywatelskim pojawiają się na całym świecie. Ich celem jest przede wszystkim służenie wszystkim mieszkańcom. Oto cztery ciekawe propozycje, łączące estetykę z funkcją użytkową.
Centrum Aktywności Młodzieży, Pekin
Centrum Aktywności Młodzieży w Pekinie zostało zaplanowane przez Moguang Studio. Projekt zakłada zmianę dawnego kompleksu fabryki odzieży, łącznie 12 budynków o powierzchni ponad 6 000 metrów kwadratowych, w miejsce, gdzie bezpieczną przystań znajdzie lokalna młodzież. Ma zostać zachowany pierwotny, industrialny charakter tego obiektu, to znaczy podwyższone metalowe chodniki, korytarze i place przejściowe, a także dwa dziedzińce. Łączą one ze sobą strefy aktywności oraz zakwaterowania. Centralny plac ma mieć charakter rekreacyjny, dzięki wykorzystaniu roślinności. Całość idealnie wpisuje się w krajobraz stolicy Chin i tym samym podkreśla wzajemne przenikanie się różnych wymiarów użytkowych.
Chandler Boulevard Bridge Home Village, Los Angeles
Chandler Boulevard Bridge Home Village w Los Angeles to projekt Lehrer Architects. Powstał w ekspresowym tempie. W czasie zaledwie 13 tygodni jego budowniczowie rozmieścili aż 39 prefabrykowanych schronów, z których każdy ma powierzchnię około 6 metrów kwadratowych, na sporej miejskiej parceli. Te kolorowe domki stanęły w miejscu, które nie było wcześniej zagospodarowane z powodu niekorzystnego umiejscowienia. Stały się one tymczasowym schronieniem dla osób wychodzących z bezdomności na ich drodze do usamodzielnienia się. Przyjazne, chociaż proste otoczenie, ma sprzyjać powrotowi do normalności osobom w kryzysie. Odważna kolorystyka sprawia, że jest to miejsce pełne energii, a nie smutne i przygnębiające. Skromne wyposażenie każdego domku (składane łóżko, ogrzewanie, schowek, oświetlenie) sprawia, że to wygodna, ale niewątpliwie przejściowa przystań.
Stanley A. Milner Library, Edmonton, Alberta
Ta biblioteka projektu firmy Teeple Architects zaplanowana została w budynku z 1967 roku o ogromnej powierzchni 21 000 m2. Bibliofile wcześniej nie mieli odpowiednich warunków do czytania: wewnątrz było ciemno, sufit był niski, a to wszystko nie zachęcało do odwiedzin. Renowacja zmieniła tę przestrzeń w przeszkloną oazę, ze strzelistym atrium. Obiekt w XXI wiek wprowadził między innymi dwukondygnacyjny interaktywny wyświetlacz. Na miejscu są tech roomy i inne pomieszczenia, które sprawiają, że ta biblioteka w kanadyjskiej Albercie na nowo tętni życiem.
Parque 02, San José, Kostaryka
Studenci wzornictwa połączyli siły, żeby przekształcić popadający w zapomnienie park w San José na Kostaryce w niezwykły plac zabaw. Udało się uzyskać ten efekt dzięki stworzeniu porośniętych trawą kopców, obsadzonych lasem pomalowanych patyków z bambusa. Pojawiły się oczywiście także inne instalacje do użytku przez dzieci i dorosłych. Wszystkie je łączy pastelowa kolorystyka, wspaniale odbijająca na tle zieleni. Projekt powstał w ramach corocznej inicjatywy projektowo-budowlanej prowadzonej przez przedsiębiorstwo należące do mniejszości i kobiet z siedzibami w Nowym Jorku, Gwatemali i Kostaryce.
Nasza ocena
Nasza ocena-
Design9/10 Rewelacyjny
-
Funkcjonalność9/10 Rewelacyjny
-
Wykonanie10/10 Genialny