Crazy House w Wietnamie

To miejsce jest jednocześnie punktem widokowym i mini pensjonatem.

Hằng Nga, popularnie znany jako “Crazy House” lub Szalony Dom”, to niekonwencjonalny budynek zaprojektowany i zbudowany przez wietnamskiego architekta Đặng Việt Nga w Đà Lạt w Wietnamie. To miejsce jest jednocześnie punktem widokowym i mini pensjonatem.

Źródło: amazingarchitecture.com

Założenia architekta

W reklamach opisywany jako „dom z bajki” (Hằng Nga, wietnamski:姮娥), pensjonat w rzeczywistości prezentuje się jako bliżej nieokreślony kształt, najbardziej podobny do gigantycznego drzewa. Nie brakuje na nim elementów rzeźbionych przedstawiających naturę. Wszystkie kształty są złożone, wzajemnie się przenikają, tworząc efekt, w którym nietrudno jest się zagubić. Architektura tego budynku jest określana jako ekspresjonistyczna, skąd już krok do skojarzeń z Antonio Gaudim, Salvadorem Dali i Waltem Disney’em. Wszyscy ci artyści byli niewątpliwie wizjonerami swoich czasów.

Wietnamski Crazy House został otwarty w 1990 roku. Od tego czasu notorycznie jest prezentowany w licznych przewodnikach, a także wymieniany w ścisłym gronie najdziwniejszych budynków świata. Jego architekt tłumaczy swoją koncepcję pragnieniem zwrócenia uwagi na postępującą degradację środowiska naturalnego nie tylko Wietnamu. Jego zdaniem głos architektury ma za zadanie doprowadzić ludzi z powrotem do natury, do jej pokochania, zamiast wykorzystywania i niszczenia. 

Niezaprzeczalnie willa jest także wyrazem indywidualnego stylu projektanta. Đặng Việt Nga jest absolwentem moskiewskiego uniwersytetu architektonicznego (1959 — 1965), skąd na  etapie studiów doktoranckich (1969 — 1972) wrócił do Hanoi i prowadził oficjalną działalność w Instytutach Projektowania Architektury Ministerstwa Budownictwa i Ministerstwa Kultury. W 1983 roku został przeniesiony do Đà Lạt i pracował w Instytucie Projektowania Budowlanego. Miasto bardzo mu się spodobało, ze względu na swoje piękne krajobrazy i zdrowy klimat, dlatego osiedlił się tam na stałe. Taka spokojna okolica nie przeszkodziła mu jednak w realizacji swoich architektonicznych marzeń.

Hotel bliski naturze

Pomimo licznych sprzeciwów i nacisków, projektując Crazy House jego autor chciał przełamać tradycyjne praktyki, tworząc swobodne krzywizny i struktury niezależne od klasycznych zasad w układaniu linii prostych i płaszczyzn kwadratowych. Szczególnie wykorzystuje się tutaj pomieszczenia otwarte z czterech stron, aby otworzyć bogactwo widoczności wspaniałego otoczenia.

Źródło: amazingarchitecture.com

Szalony dom był budowany w latach 1990 —2010 przy wykorzystaniu na przykład  dziupli z korzeniami drzew i pociętych na krótko płyt kamiennych. Crazy House jest znany jako jeden z najdziwniejszych budynków na świecie. Po wejściu do niego, od razu czuje się chłodne, świeże powietrze, podobne do tego w lesie. Zwiedzanie Crazy House to podróż w gigantycznych pniach drzew z małymi krętymi ścieżkami. Pnie drzew są połączone gałęziami. Nie wiadomo, gdzie dokładnie leżą. Mogą zabrać swoich gości bliżej nieba, na szczyt Crazy House lub nad ocean, czyli do pomieszczeń z obrazami 3D morskich stworzeń.

Wietnamski Szalony Dom to znacznie więcej niż budynek. Reprezentuje wolność artystyczną. To także miejsce dla turystów, którzy chcą doświadczyć czegoś innego. A co jeszcze ważniejsze, przedstawia piękno i wspaniałość przyrody, 

Szalony Dom to także hotel z kilkoma pokojami gościnnymi dla tych, którzy chcą chociaż na chwilę zamieszkać bliżej natury. Posiada łącznie 10 pokoi gościnnych znajdujących się wewnątrz budynku w formie pni drzew. Każdy pokój nosi imię zwierzęcia i reprezentuje kraj: Pokój Bambusowy dla Wietnamu, Niedźwiedź dla Rosji etc. Aby wprowadzić koncepcję „powrotu do natury”, pokoje są wyposażone w naturalne meble i niezbędne udogodnienia, ale nie można znaleźć w nich nowoczesnych urządzeń, takich jak telewizor, czy klimatyzator. Mieszkanie w zagłębieniu pni drzew ma dawać ciepłe i przyjemne uczucie, jakby Matka Natura chroniła swojego gościa. Jego projektant ma nadzieję, że dzięki temu pomysłowi wszyscy będą bardziej świadomi ekologii i zrobią coś, aby uratować naszą planetę.

Źródło: amazingarchitecture.com

  • Design
    9/10 Rewelacyjny
  • Funkcjonalność
    9/10 Rewelacyjny
  • Wykonanie
    9/10 Rewelacyjny
9/10
Total Score
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post
Neon z napisem "for the world"

Miejska betonoza, brak drzew na rynkach i upalne temperatury

Następny post

Niezwykły dom wakacyjny nad greckim morzem

Powiązane posty
Turova Tower w Belgii

Turova Tower w Belgii – nowoczesny parking podziemny w centrum miasta

W 2018 roku ukończono budowę Turnova Tower. Budowla znajduje się w mieście Turnhout przy głównym rynku “Grote Markt”. Turnova to nowe tętniące życiem osiedle w centrum Turnhout t. Autorem projektu jest studio B - architecten, a został wykonany na zlecenie Heeren Group. Budynek wznosi się na wysokości 75 m i zajmuje powierzchnię 21 400 m². W 2018 roku projekt zdobył nagrodę FEBE Elemnts Awards w kategorii “Prefabrykaty w budynkach”.
Więcej