Dystrykt Distillery to historyczna dzielnica Toronto – miasto w prowincji Ontario. Może poszczycić się najlepiej zachowanym zespołem budynków przemysłowych z epoki wiktoriańskiej w Ameryce Północnej. Teren jest przeznaczony tylko dla ruchu pieszego. Obiekty zostały wyremontowane i otwarte dla turystów w 2003 roku. Odbywa się tutaj wiele festiwali, wystawy i imprez kulturalnych. Dzięki inwestycjom firm Cityscape i Artscape, dystrykt Distillery zyskał na popularności wśród turystów, jak i mieszkańców.
Międzynarodowy Winter Station programme to festiwal, w którym biorą udział artyści z całego świata. Aby wziąć udział w festiwalu muszą stworzyć instalację artystyczną. W poprzednich latach odbywał się zimą na plażach jeziora Ontario. Jednak ze względu na panującą sytuację na świecie imprezę przeniesiono do dystryktu Distillery. Projekt ma za zadanie odzwierciedlić rok przeżyty w izolacji oraz znacznie schronienia jak naszego sanktuarium.
ARc de Blob
ARc de Blob został zaprojektowany przez australijsko – brytyjski zespół architektów: Aleksandra Belitskaja, Ben James i Shaun McCallum. Jest to kolorowy punkt na mapie dystryktu. Ten projekt łączy ze sobą materię z możliwością połączenia się z aplikacją Mixed Reality App i odkrywania świata w wersji rzeczywistości rozszerzonej. Świat wirtualny tworzy schronieni, w którym możemy odpocząć i bawić się. Natomiast budowla odzwierciedla znane architektoniczne formy, a kolorowe wzory i materiały tworzą interesującą kompozycję.
From Small Beginnings
Podczas pandemii wiele osób znalazło spokój i wyciszenie pośród natury. Instalacja From Small Beginnings – zaprojektowane przez brytyjskich architektów Jacka i Charlie Leather’ów – ma na celu uchwycenie tej atmosfery i pokazanie, że coś lepszego czeka na nas w przyszłości. Instalacja, na której półkach został posadzony mały las, daje schronienie odwiedzającym – spokojne miejsce do odbycia krótkiej refleksji. My tak, jak sadzonki umieszczone w donicach mogą zostać przesadzone do innego miejsca, my możemy odbyć swoją własną podróż.
The Epitonium
Od wieków ludzkość czerpała inspirację z otaczającej natury. Korzystają z niej artyści, naukowcy i architekci. Grupa architektów z Iranu (M. Yengiabad – Shahed M. Yengiabad, Elaheh M. Yengiabad, Alemeh M. Yengiabad i Mojtaba Anoosha) zaczerpnęła inspirację do projektu ze specyficznyego kształtu muszli – skalarii (ang. epitonium). Tworzenie struktur o kształtach dobrze nam znanych jest sposobem na docenienie kunsztu natury w najlepszy sposób.
Throbber
Instalacja swoją nazwę wzięła od dobrze nam znanej ikony, która pokazuje się nam podczas ładowania np. plików – Throbber. Widać to dokładnie z lotu ptaka. Ta ikona została zaadaptowana ze świata cyfrowego do świata realnego. Według dwójki niemieckich designerów (Alexandra Greiß, Jorel Heid) ma symbolizować doświadczenie upływu czasu. Instalacja jest podzielona na dziesięć “pokoików”, a każdy z nich jest w innym kolorze tęczy. Od wewnętrznej strony kolory zredukowano do szarości.
-
Design7/10 Dobry
-
Funkcjonalność9/10 Rewelacyjny
-
Wykonanie8/10 Bardzo dobry